تبلیغات
نسل سوم انقلاب - مرز بصیرت و تعصب :
 
نسل سوم انقلاب
بصیرت، ولایت فقیه، انقلاب اسلامی
 
 
مرز بصیرت و تعصب :
تاكیدات پی در پی رهبرمعظم انقلاب اسلامی بر روی «بصیرت» و نقش آن در پیشرفت كشور و نیز خنثی شدن توطئه ها بیانگر حساسیت فوق العاده موضوع است. حضرت آیت الله خامنه ای-دامت بركاته- طی هفته های پس از انتخابات ریاست جمهوری و حوادثی كه در این مقطع پدید آمد بارها و در مجامع مختلف روی اهمیت «بصیرت» تاكید كرده و طیف های مختلف را مخاطب قرار داده اند. اگرچه كلام ولی امرمسلمین- از جمله در این مورد- از اوج، عمق و وضوح فراوان برخوردار است، اما تامل مخاطب را نیز طلب می كند. در این خصوص گفتنی هایی وجود دارد:

1- حوادث پس از انتخابات اثبات كرد كه در بزرگترین و بارزترین پیروزی نیز بصیرت سیاسی اهمیت ویژه دارد و اگر دومی نبود، از فروغ و بروز اولی هم كاسته می شود. پیروزی در شرایط فقدان بصیرت و فقدان عمل به هنگام و مطابق با بصیرت، می تواند جبهه پیروز را با یك چالش دامنه دار مواجه گرداند. در عصر امیرالمومنین(ع)، بازگشت طبیعی جامعه به حكومت امیرالمومنین (ع) یك پیروزی درخشان برای جبهه حق بود و این می توانست حداقل در طی چند دهه راه را برای حكومت «اولی الامر»- كه خداوند اطاعت از آنان را واجب گردانیده است- هموار گرداند، اما حوادثی كه پس از ماههای اولیه حكومت آن حضرت به وجود آمد چنان روی روحیه و انگیزه های مردم اثر گذاشته بود كه كار به یك دهه هم نكشید و امیرالمومنین(ع) در هفته های آخر عمر با بركت خویش خطاب به مردم می فرمود: «ای كاش شما را نمی دیدم» در واقع عدم بصیرت فرصت های جبهه حق را تباه می كند و تهدیدهای فراوانی را به وجود می آورد. البته این نكته را باید در همین جا یادآور شد كه مردم زمان ما با مردم زمان امیرالمومنین(ع) كاملاً متفاوت هستند این را هم حضرت امام و هم رهبرمعظم انقلاب به دفعات و با صراحت گواهی داده اند. اما متاسفانه حكایت خواص در این دو دوره شباهت های زیادی بهم دارند اگرچه این دو نیز با هم - از نظر كمیت و كیفیت- متفاوت هستند.

2- بصیرت مردم و نخبگان در دوره ای كه جبهه حق به قدرت دست یافته و به متن آن نزدیكتر شده است، با بصیرت آنان در دوره ای كه جبهه حق برای دست یافتن به حكومت-برای پیاده كردن احكام و حدود الهی- تلاش می كنند، متفاوت است. در دوره ای كه جبهه حق به محور اداره جامعه تبدیل نشده، بصیرت هواداران حق نوعاً از جنس «ستیز» و افشاگری و به زیر كشیدن پرچم های جبهه باطل است، این كار اگرچه سختی هایی دارد، اما مسیر حركت از وضوح فراوانی برخوردار است ولی در دوره ای كه حق و اهل آن به مدار جامعه تبدیل شده اند باید ادبیات خاص این مقطع را بیابند و چونان ابزاری كارآمد به خدمت گیرند. البته ممكن است در این شرایط نیز در ابعادی هنوز ادبیات ستیز و افشاگری و مواجهه خشم آلود كارآیی خود را داشته و استفاده از آن لازم باشد ولی بدون تردید همه حرف این نخواهد بود. در این دوره آگاهی از آنچه دشمن برای بهم ریختن جبهه حق می كند ضرورت دارد و باید با چشمانی باز به عملكردهای آنان نگریست. حضرت آیت ا... خامنه ای- دامت بركاته- در دیدار با اساتید دانشگاهها- در تاریخ چهارم شهریور گذشته- فرمودند: «دشمن را درست شناسایی كنید، هدف های دشمن را كشف كنید. احیاناً به قرارگاههای دشمن آنچنانی كه خود او نداند سربكشید. براساس طرح او طراحی كلان كنید». در این شرایط باید دریافت كه دشمن دنبال چیست طرح اصلی او و طرح فریب او كدام است. آیا وقتی از سازش ناپذیری خود حرف می زند، دنبال راه فرار نمی گردد و آیا زمانی كه از لزوم وحدت و تقویت همگرایی و دوری از اتهام زنی نیروهای انقلاب به یكدیگر حرف می زند، دنبال بدست آوردن فرصت برای بازسازی نیروهای خود نیست؟ برای اینكه ما طرح واقعی و طرح فریب دشمن را از هم تفكیك كنیم باید مطالعه عمیقی روی سابقه و خصوصیات روحی-روانی افراد شاخص آن داشته باشیم. اگر بدون شناخت حركت كنیم چه بسا كه برای مبارزه با آنان وارد میدانی شویم كه آنان آن را برای شكست و یا تضعیف ما آماده كرده اند.

3- برای اینكه بدانیم بصیرت داریم یا نداریم باید ببینیم چه مقدار بر مسایل اشراف داریم به میزانی كه ما قادر به پیش بینی حركت دشمن هستیم، بصیرت داریم چون فرض بر این است كه بصیرت مرز میان حركت و تامل است اگر ما حركت كنیم بدون آنكه اشراف لازم را بر صحنه داشتیم این حركت ما را به مقصد نمی رساند ولی اگر با اشراف اقدام- به حركت یا توقف- كردیم آنگاه به مقصد نزدیك شده ایم. در شرایط فعلی دشمن تلاش می كند تا ما را در شرایط هفته های پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر نگه دارد. هدف او این است كه فرصت را از ما بگیرد و در همان نقطه ای كه خود ایستاده- حس عدم پیروزی- نگه دارد. بر این اساس یك روز خبر از اغتشاش در روز تنفیذ می دهد. یك روز از اغتشاش در روز رای اعتماد به كابینه خبر می دهد. یك روز از اغتشاش در روز اول بازگشایی دانشگاهها و یك روز از شورش در روز 13آبان خبر می دهد و جالب این است كه همواره این روزها بی حادثه می آیند و می گذرند. هنوز «خبرهای جدید» از وقوع اغتشاش عمومی در راهند! كاملا مشخص است كه دشمن ظرفیت «طراحی بزرگ و اثرگذار» را از دست داده است و عوامل آن با همه توشه و تلاش همه جانبه خود قادر به ایجاد موج نیستند. درست در میانه چنین میدانی كه از انفعال شدید آنان خبر می دهد، این چهره شكست خورده سیاسی به دیدار آن چهره شكست خورده سیاسی و... می رود و وانمود می كنند كه هنوز بر سر قرار با مردم- اغتشاش گرانی كه گمان می كردند از این چهره ها برای آنان قرار است آبی گرم شود- هستند و این خبرها كماكان در مسیر رسانه های صوتی و تصویری و الكترونیكی دهان به دهان می چرخند. آنان كه دچار ضعف بصیرت باشند گمان می كنند «مسئله پس از انتخابات هنوز حل نشده است» و ای بسا از روی دلسوزی درصدد برآیند تا این مجرم و آن مجرم سیاسی را در كنار نظام مظلوم بنشانند و دهها خون مظلوم و حیثیت و اقتدار نظام را در زیر پای این مدعیان سیاسی پایمال كنند!

انسان با بصیرت باید بداند كه در دست دشمن چیست. آیا همانگونه كه ادعا می كند گوهری تابناك دارد؟ آیا همانگونه كه ادعا می كند می تواند آتش به پا كند؟ و نیز باید بداند كه جامعه ای كه رهبری با این تقدس، بصیرت و صبر و محبوبیت دارد و سرشار از نیروهای مؤمن است، هیچگاه در برابر عناصری كه تا خرخره در مادیت و حرام خوری غرق هستند، زانو نمی زند. اگر این بصیرت نباشد فرد- عالم باشد یا عامی- كم می آورد و راه را اشتباه می رود.

4-بصیرت نقطه مقابل تعصب است. اساسا تعصب- به معنای تحت تاثیر حب و بغض های مادی خود قرار گرفتن- مانع فهم حق و تبعیت از آن است. بر این اساس اگر نیروهای موثر جامعه، حق را در اندازه علایق شخصی خود به نظاره بنشینند، حتما دچار گمراهی می شوند و در نهایت در مقابل حق قرار می گیرند حالا ممكن است اندازه این ایستادگی در برابر حق متفاوت باشد.

در جریان جنگ نهروان حضرت امیر- سلام الله علیه- به ابن عباس فرمودند: «با اینان كه مواجه شدی از قرآن نگو چرا كه آنان خود را به آن از تو نزدیكتر و به تلاوت آن سزاوارتر می دانند تو با آنان از سیره پیامبر(ص) بگو چرا كه ناچارند تسلیم شوند». در واقع كسانی كه در این حكومت از موضع به ظاهر حق با حكومت شرعی ناسازگار می شوند فهم خود را امام خود قرار می دهند و به امام واقعی چندان كاری ندارند.

5- نگاه بدبینانه به شرایط و آینده از مختصات كسانی است كه بصیرت ندارند. رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان (چهارم شهریور88) فرمودند: «بدبینی از بی بصیرتی است. مواظب باشید نگاهتان به آینده، نگاه بدبینانه نباشد. اگر نگاه بدبینانه شد، نگاه «چه فایده ای دارد» شد، بدنبالش بی عملی، بی تحركی و انزواست همان كه دشمن می خواهد.» امروز در میدان انقلاب نیروهایی به اسم های مختلف- از جمله به اسم دلسوزی برای مردم سالاری نظام- مشغول یاس پراكنی و بدبینی پراكنی هستند. این ها مردم را جز در قامت شورشگری و تخریب و انكار به رسمیت نمی شناسند. این ها در دوره 8 ساله خود به نفرت دامن می زدند و البته منافقانه مدعی بودند كه سعی می كنند دشمن را به دوست تبدیل نمایند كه صد البته دوست دشمن می شدند و منافع ملی را بر باد می دادند.

كلام را به سخنی دیگر از حضرت آیت الله خامنه ای در باب بصیرت خاتمه دهیم. معظم له در دیدار اخیر با مردم چالوس و نوشهر- 15مهر جاری- فرمودند: «متعهدان موجود در جامعه ما از اهل سواد و فرهنگ، از دانشگاهی و حوزوی باید به مسئله بصیرت اهمیت بدهند. بصیرت در هدف، بصیرت در وسیله، بصیرت در شناخت دشمن، بصیرت در شناخت موانع راه، بصیرت در شناخت راههای جلوگیری از این موانع و برداشتن این موانع، این بصیرت ها لازم است.»


درباره وبلاگ


از خاک تا افلاک:
به ارامش عشق ، به لطافت نسیم ، به رهایی موج ، شکوفا تر از بهار، درخشان تر از افتاب ، استوار تر از کوه ، ابی تر از اسمان ، سبزتر از جنگل ، سپیدتر از سپیده و زلالتر از اب بود.مردی که از مرزهای خاک گذشت و به افلاک پیوست.از او در زمین بسیار گفتند،میگویند و خواهند گفت،اما عظمت و حقیقت مردانی هم چون امام،وصف شدنی نیست .و به راستی مگر می شود شکوه افتاب را به تصویر کشید و عشق را شرح کرد؟

مدیر وبلاگ : fereshteh s-y
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
دستاوردهای انقلاب اسلامی عبارتند از:جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ Email Icon by Parstools.com
« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools