تبلیغات
نسل سوم انقلاب - مبانی حقوق و اختیارات مردم در حکومت اسلامی چیست؟
 
نسل سوم انقلاب
بصیرت، ولایت فقیه، انقلاب اسلامی
 
 
مبانی حقوق و اختیارات مردم در حکومت اسلامی چیست؟
درباره حکومت اسلامی، مباحث بسیاری از لحاظ تئوری و عملی در زندگی معصومین (ع) هست که قابل استناد و الگوبرداری است. به جرأت می‌توان گفت، هر نوع رفتاری که مخالف سیره و سنت معصومین باشد، اسلامی نبوده و در صورت عمدی بودن، آن مسئول در نظام جمهوری اسلامی صلاحیت نخواهد داشت و برای فرد جانشین باید هر چه سریعتر اقدام کرد.
شاید بتوان گفت که مهمترین حقوق مردم در مطالبات سیاسی و مدنی آنها خلاصه می‌شود. در این بخش بر آن هستیم تا بر پایه رویه بحث جاری، حقوق و اختیارات مردم در عرصه‌های گوناگون سیاسی و اجتماعی را بر شمرده و وظایف حکومت‌ها را در قبال آنها یادآور شویم.
 
به گزارش «تابناک»، شیوه و مدل حکومت اسلامی به وفور در روایات طرح شده که سیره پیامبر اسلام (ص) و اهل البیت (ع) مکمل آن است.

در جمهوری اسلامی یک رئیس قوه، وزیر و استاندار به نوعی حاکم اسلامی تلقی می‌شود که همه آنها تحت مدیریت ولایت مطلقه فقیه انجام وظیفه کرده و با عملکرد خود می‌توانند به حکومت اسلامی غنا بخشیده و یا خدای ناکرده زمینه طعن و ایراد دیگران را باز کنند.

درباره حکومت اسلامی مباحث بسیاری از لحاظ تئوری و عملی در زندگی معصومین (ع) هست که قابل استناد و الگوبرداری است. به جرأت می‌توان گفت، هر نوع رفتاری که مخالف سیره و سنت معصومین باشد، اسلامی نبوده و در صورت عمدی بودن، آن مسئول در نظام جمهوری اسلامی صلاحیت نخواهد داشت و برای فرد جانشین، باید هر چه سریعتر اقدام کرد که با توجه به بحث «شایسته سالاری» که خواهد آمد، بیشتر بدان خواهیم پرداخت.

برای تبیین هر چه بهتر حقوق و اختیارات سیاسی جامعه (مردم)، نخست باید حدود حکومت اسلامی تبیین شود تا رابطه آن با مردم بهتر بروز پیدا کند.
 
نوع حکومت و شیوه آن بر پایه قانون بدین شرح است:
 
* جمهور اسلامی‌، نظامی ‌است‌ بر پایه‌ ایمان‌ به‌:

1 ـ خدای‌ یكتا (لااله‌ الا الله‌) و اختصاص‌ حاكمیت‌ و تشریع به‌ او و لزوم‌ تسلیم‌ در برابر امر او.
2 ـ وحی‌ الهی‌ و نقش‌ بنیادی‌ آن‌ در بیان‌ قوانین‌.
3 ـ معاد و نقش‌ سازنده‌ آن‌ در سیر تكاملی‌ انسان‌ به‌ سوی‌ خدا.
4 ـ عدل‌ خدا در خلقت‌ و تشریع.
5 ـ امات‌ و رهبری‌ مستمر و نقش‌ اساسی‌ آن‌ در تداوم‌ انقلاب‌ اسلام‌.
6 ـ كرامت‌ و ارزش‌ والای‌ انسان‌ و آزادی‌ همراه‌ با مسئولیت‌ او در برابر خدا كه‌ از راه‌:

الف‌) اجتهاد مستمر فقهای‌ جامع الشرایط بنا بر‌ كتاب‌ و سنت‌ معصومین‌ _ سلام‌ الله‌ علیهم‌ اجمعین‌

ب‌ ) استفاده‌ از علوم‌ و فنون‌ و تجارب‌ پیشرفته‌ بشری‌ و تلاش‌ در پیشبرد آنها

ج‌ ) نفی‌ هر گونه‌ ستمگری‌ و ستم‌ كشی‌ و سلطه‌ گری‌ و سلطه‌ پذیری‌، قسط و عدل‌ و استقلال‌ سیاسی‌ و اقتصادی‌ و اجتماعی‌ و فرهنگی‌ و همبستگی‌ ملی‌ را تأمین‌ می‌كند. (اصل‌2)
 
بنا بر این گزارش، همه قوانین‌ و مقررات‌ مدنی‌، جزایی‌، مالی‌، اقتصادی‌، اداری‌، فرهنگی‌، نظامی‌، سیاسی‌ و غیر اینها باید بر پایه موازین‌ اسلامی ‌باشد. این‌ اصل‌ بر اطلاق‌ یا عموم‌ همه‌ اصول‌ قانون‌ اساسی‌ و قوانین‌ و مقررات‌ دیگر حاكم‌ است‌ و تشخیص‌ این‌ امر بر عهده‌ فقها شورای‌ نگهبان‌ است‌. (اصل‌4 قانون اساسی)
 
مدیریت این سیستم حکومتی با توجه به اصل 57 بدین شرح است:
 
قوای‌ حاكم‌ در جمهور اسلامی ‌ایران‌ عبارتند از: قوه‌ مقننه‌، قوه‌ مجریه‌ و قوه‌ قضاییه‌ كه‌ زیر نظر ولایت‌ مطلقه‌ امر و امامت‌ امت‌ بر طبق‌ اصول‌ آینده‌ این‌ قانون‌ اعمال‌ می شوند؛ این‌ قوا مستقل‌ از یكدیگرند.درباره وبلاگ


از خاک تا افلاک:
به ارامش عشق ، به لطافت نسیم ، به رهایی موج ، شکوفا تر از بهار، درخشان تر از افتاب ، استوار تر از کوه ، ابی تر از اسمان ، سبزتر از جنگل ، سپیدتر از سپیده و زلالتر از اب بود.مردی که از مرزهای خاک گذشت و به افلاک پیوست.از او در زمین بسیار گفتند،میگویند و خواهند گفت،اما عظمت و حقیقت مردانی هم چون امام،وصف شدنی نیست .و به راستی مگر می شود شکوه افتاب را به تصویر کشید و عشق را شرح کرد؟

مدیر وبلاگ : fereshteh s-y
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
دستاوردهای انقلاب اسلامی عبارتند از:جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ Email Icon by Parstools.com
« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools